Niepubliczna Przychodnia Lekarska
VADEMECUM Sp. z o.o.
ul. Wolności 440 41-800 Zabrze
(przy ul. Piotra Skargi)

przyjazna-przychodnia2

 
Rozmiar tekstu:

Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta, czyli kto jest kim i jak może pomóc?

Pytanie wydaje się tyleż proste – co zasadne.
Coraz częściej korzystamy z usług specjalistów „od duszy”, nie tylko „od ciała”. Dbanie
o zdrowie psychiczne staje się równoprawne z dbaniem o zdrowie fizyczne. Zdejmowane
są stygmaty z psychiatrii, psychologii, psychoterapii. Akcje społeczne pozwalają poznać ludzi, którzy z otwartą przyłbica mówią „Mam/miałem terapeutę”. Zdejmują tabu. Wzrasta powszechna świadomość, że człowiek jest jednością - to czego nie pomieszczą nasze świadome emocje usiłuje się rozgościć w naszym ciele dając o sobie znać różnymi dolegliwościami. Co bardziej świadomi lekarze nie mogąc postawić diagnozy, która broniłaby się medycznie lub widząc bezskuteczność zalecanych przez siebie terapii odsyła pacjentów do... No właśnie.

 

PSYCHOLOG to najprościej mówiąc osoba, która skończyła pełne studia wyższe o kierunku psychologia i otrzymała tytuł magistra psychologii. Uprawniają one do pracy na wielu stanowiskach związanych z kontaktem z ludźmi. Często te specjalistyczne stanowiska wymagają dodatkowych kursów i zdobycia uzupełniających uprawiań. Istotnymi uprawnieniami psychologa
i tylko psychologa jest możliwość przeprowadzania diagnostyki psychologicznej i posługiwania
się w tym celu testami psychologicznymi.


PSYCHIATRA to lekarz medycyny z ukończoną specjalizacją z psychiatrii. Tylko psychiatra ma możliwość leczenia farmakologicznego, czyli mówiąc kolokwialnie – wypisywania recept.
On też dysponuje możliwością skorzystania z formularza L4. Bywa, że psychiatra jest również psychoterapeutą, ale wymaga to od niego dodatkowego szkolenia, jakiego wymaga
się od psychoterapeuty również z innym, niemedycznym wykształceniem.


PSYCHOTERAPEUTA to ktoś, kto ukończył studia magisterskie (niekoniecznie psychologiczne) i odbył szkolenie w zakresie psychoterapii rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Szkolenie psychoterapeutyczne trwa zwykle cztery lata (osobnymi regułami rządzi się terapia behawioralna). Niezwykle ważną jego częścią jest – obok poznania procesu terapeutycznego, technik, specyfiki szkół terapeutycznych, ćwiczeń symulujących sesje – terapia własna przyszłego psychoterapeuty. Jej rzetelne przeprowadzenie pozwala zminimalizować wpływ własnych doświadczeń, zwłaszcza nierozwiązanych konfliktów psychoterapeuty na proces psychoterapeutyczny. Psychoterapeuta może prowadzić terapię po pierwszym roku czteroletnich studiów. Z reguły te pierwsze procesy
są wszechstronnie superwizowane w toku szkolenia. Etyka psychoterapeuty wymaga również pracy pod superwizją po zakończeniu kursu.


Psychiatra i psychoterapeuta – w jednej osobie lub dobrze funkcjonujący tandem, wydają
się być zespołem gotowym na zmierzenie się z niemal każdym problemem. Mądry psychiatra
po uśmierzeniu ostrych objawów, z którymi przyszedł do niego pacjent skieruje
go na psychoterapię, by mógł uporać się ze źródłem swojego cierpienia. Wrażliwy psychoterapeuta będzie wiedział kiedy poziom lęku lub inne objawy możliwe do uśmierzenia lekami hamują proces psychoterapii i zaproponuje klientowi wizytę u psychiatry.
Odrębnym zagadnieniem pozostaje certyfikacja psychoterapeuty. W Polsce funkcjonuje kilka towarzystw potwierdzających własnym certyfikatem profesjonalizm terapeuty. Każde z nich ma odrębne wymagania związane z certyfikacją – wymagają one ukończenia szkolenia w zakresie psychoterapii oraz np. wykazania się przez kandydata na certyfikowanego terapeutę określonym w godzinach lub czasie doświadczeniem w pracy psychoterapeutycznej, klinicznej, odbytą psychoterapią własną, określoną ilością superwizji.

Podsumowując ten nieco techniczny wywód – sam dyplom psychologa czy lekarza psychiatry nie czyni psychoterapeuty i nie uprawnia do prowadzenia psychoterapii. Psychoterapeuta to niekoniecznie psycholog. Psycholog i psychoterapeuta nie wypiszą recepty. Diagnozę psychologiczną postawi tylko psycholog. Tylko psychoterapeuta poprowadzi psychoterapię...

autor: mgr Magdalena Prudło

info

Por. Dorośli.:32 271-30-48, 32 271-60-60
Poradnia Dziecięca:  32 271-19-66
Poradnia Ginekologiczna: 32 370-27-57
Administracja: 32 274-94-64
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Realizujemy
kontrakt z NFZ

NFZ

Aktualności